Dějepis

Vyučující
Lenka Drdlová | Hana Krčilová | Pavel Peňáz (předseda PK) | Vojtěch Štěpnička

Charakteristika předmětu
viz školní vzdělávací programy pro jednotlivé studijní obory

Doporučené studijní materiály
učebnice - nižší gymnázium | učebnice - vyšší gymnázium

Seminář
4. ročník

Pro maturanty
maturitní okruhy

Featured

Vzpomínka na osobnosti našeho gymnázia

Studenti sekundy a tercie navštívili hroby dvou významných osobností, které jsou spojeny s historií našeho gymnázia.

Featured

Příběhy našich sousedů na GYNOME

Studenti tercie Bětka, Kevin, Jirka, Vojta, Ester, Anička a Andrea se rozhodli, že se pod vedením Mgr. Pavla Peňáze zapojí do projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Cílem bylo vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie a vytvořit reportáž jeho života.

Featured

Dějepisná olympiáda: 1. místo v kraji

Koncem března se konalo krajské kolo Dějepisné olympiády v Pelhřimově. Student Lukáš Štempel ze 7. A se umístil na 1. místě olympiády, postupuje tedy do celostátního kola.

Featured

Krokus jako připomínka dětských obětí holokaustu

Studenti 3. ročníku dějepisného semináře vysadili krokusy, jako připomínku dětí, které zahynuly během holocaustu za 2. světové války. Žlutá barva symbolizuje žlutou hvězdu, kterou museli Židé během nacistické nadvlády nosit.

Featured

Putování starou Prahou

První ročníky se v úterý 14. 6. 2022 zúčastnily pravidelné každoroční exkurze zaměřené na prohlídku staré Prahy: Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí a Václavské náměstí. S jejím průběhem se můžete seznámit níže, v komentáři studentky Zdislavy Pejchalové z 5. A.

Featured

Za Tutanchamonem do Brna

Studenti prvních ročníků si v pátek 10. června 2022 prohlédli brněnskou výstavu věnovanou slavnému objevení Tutanchamonovy hrobky. Věrné repliky pokladu uspořádané v prostoru podle dochovaných záznamů byly podrobně komentované audioprůvodcem.

Featured

Pojedeme do Chebu

Studenti Jakub Doležal (2.C), Adam Tobiáš (3.B) a Jiří Pala (7.A) vybojovali postup do celostátního kola dějepisné soutěže o 2. světové válce. 

Featured

Záhady hradu Lipnice aneb historické proměny jednoho symbolu

3. A a 4. A vyrazili na literární exkurzi do Lipnice nad Sázavou. V drsném a divokém kraji s neprostupnými lesy byl začátkem 14. stol. založen šlechtický hrad Lipnice nad Sázavou rodem Lichtenburků. Hrad dobudoval v reprezentativní sídlo tehdy přední velmož české země – Jindřich z Lipé.

Featured

Výstava 30 let od sametové revoluce

Výstavu připravili studenti dějepisného semináře ve 4. ročníku z dobových plakátů, archivních dokumentů a novoměstské kroniky.

Featured

Projekt KROKUS

Ve středu 23. října 2019 se u nás na gymnáziu uskutečnila událost na upomínku obětí holocaustu.

Featured

Návštěva archivu

Ve středu 16. 10. 2019 navštívil dějepisný seminář okresní archiv ve Žďáru nad Sázavou. Prováděl nás zde ředitel archivu Mgr. Vít Křesadlo. Viděli jsme zde listiny různých obcí a měst z našeho okresu.

Featured

Beseda s paní Bezdíčkovou na našem gymnáziu

Ve čtvrtek 16. 5. 2019 si studenti prvních a třetích ročníků měli možnost poslechnout poutavou přednášku paní Eriky Bezdíčkové na téma holocaust.

Featured

Oslava 100 let republiky

Studenti a pedagogové gymnázia vás srdečně zvou na připomínku 100 let republiky. Přijďte podpořit výrobu nejvíce vlajek a zapsání do knihy rekordů.

Featured

Hovory s TGM – projekt našich studentů

K příležitosti 100. výročí vzniku Československa připravovali naši studenti již v loňském školním roce otázky pro našeho prvního prezidenta.

Hovory s TGM
Featured

Hovory s TGM - připravovovaný projekt ke 100. výročí vzniku ČSR

Studenti mohou pokládat řadu otázek na e-learning/ZSV/Hovory s TGM/fórum prezidentu Masarykovi, otázky mohou být různého zaměření, např. se mohou týkat jeho názorů na stát, politiku, otázku války a pacifismu, národnostních menšin, lidských práv, demokracie a absolutismu, hospodářství, sociální rovnosti, kapitalismu a socialismu, náboženství a ateismu, smyslu lidského života, morálky a svědomí, ale také jeho rodiny, osobních vlastností, vztahu ke sportu…

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje