Guatemala: mayské poselství k roku 2012

Stalo se již tradicí, že na konci prvního pololetí nabízíme žákům našeho gymnázia zajímavou cestopisnou besedu. V letošním roce jsme se společně s novináři z agentury Pohodáři vydali na cestu Guatemalou.

Tato  středoamerická "země věčného jara" ve svých deštných pralesích dodnes skrývá stovky let opuštěné mayské chrámy. Mayové byli nejvyspělejší předkolumbovskou civilizací Ameriky. Zajímali se o astronomii, dovedli spočítat solární rok s odchylkou 23 vteřin a znali přesnou dobu oběhu Venuše a dalších planet kolem našeho Slunce.

guatemala_09

Autor pořadu Martin Dufen strávil v Guatemale sedm týdnů studiem národa Mayů. Svým poutavým živým vyprávěním doplněným fotografiemi, videem a autentickou hudbou nám ukázal, jak žijí Mayové ve své zemi dnes. Dověděli jsme se, co si myslí jejich šamani o takzvaném mayském konci světa stanoveném podle jejich kalendářů právě na konec roku 2012. Podle mayského kalendáře nás čeká konec jedné a přechod do nové epochy lidstva. Jestli se tak stane, o tom se budeme moci již brzy přesvědčit. Možná to bude jen pouhá změna lidského myšlení, kdy současnou honbu za mocí, majetkem a penězi nahradí smysluplnější hodnoty. I k tomuto zamyšlení nás přivedla beseda věnovaná mayskému poselství k roku 2012.

guatemala_23

(foto: Agentura Pohodáři)

 

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje