Naši studenti na světovém finále v přespolním běhu v Izraeli!

Dovolte mi se s vámi podělit o nevšední zážitek studentů novoměstského gymnázia. Šest chlapců naší školy si vítězstvím na podzimním republikovém finále v přespolním běhu zajistilo účast na mistrovství světa středních škol, jehož pořadatelskou zemí byla pro rok 2014 vylosována Izrael.

Od 30. 3. do 4. 4. 2014 hostilo historické město Tiberias, jenž mimo jiné oslaví příští rok 2000 let od svého založení, mladé sportovce z více než 18 zemí a novoměstští gymnazisté byli mezi nimi.

Hektické přípravy na vysněné závody vyvrcholily 30. 3. 2014, kdy studenti časně ráno vyrazili směr Praha-letiště Václava Havla, aby mohli hrdě reprezentovat nejen rodné gymnázium, kraj Vysočina, ale předně svoji vlast Českou republiku. Ani nepříjemná a zcela jistě nezbytná bezpečnostní procedura při odbavování zavazadel nesnížila dobrou náladu a tak se hoši spolu s děvčaty z vimperského gymnázia nalodili i se svými kouči a zástupci Asociace školních sportovních klubů České republiky do letadla směřující do kraje Valley of Springs v Izraeli.

Po několika hodinách letu a následné dvouhodinové cestě autobusem z Tel Avivu do města Tiberias se členové výpravy zabydleli v příjemné restauraci hotelu The Leonardo Club Tiberias Hotel a po vytoužené vydatné večeři se odebrali ke spánku, aby mohli následující dny plnými doušky nasávat atmosféru země, tak odlišné svojí kulturní minulostí i současností.

Celý týden skýtal pro český tým řadu příjemných překvapení a zážitků. Postaralo se o ně teplé, slunečné, suché a větrné počasí, stejně tak i velmi těžké podmínky na závodní trati, či vynikající organizace všech doprovodných programů. Zde je na místě jmenovat takzvaný Večer národů, kdy každá výprava prezentovala svoji zemi drobnými suvenýry, tancem nebo slovem. Stejně tak nelze opomenout běh Štafety přátelství, který byl důkazem nenuceného přátelství a radosti z pohybu bez ohledu na národnost, původ a vyznání.

Jiný pohled na zemi Izrael mohli vnímat naši studenti i na jednodenním výletě. Po návštěvě Nazaretu zkusili stejně jako Ježíš sestup z útesu Arbel, jež je součástí národního parku regionu Valley of Springs. Zastávka  u Galilejského jezera, na jehož břehu leží Tabgha – místo věnované Petrovi, rybářovi následujícího Ježíše, zakončila krátký průzkum země, která je právem nazývaná „mostem spojující minulost i současnost", jak řekl při závěrečném ceremoniálu člen mezinárodní organizace školních sportů ISF Laurent Petrynka.

Skutečnost, že se studenti našeho gymnázia tentokrát nedělili v závodě na 5040 m o přední místa, nemění nic na tom, že obohatili svůj život o nové vzpomínky - vzpomínky na nové přátele, prokázali bezprostřední vůli komunikovat, a to zejména v anglickém jazyce a zcela jistě si mnohem více uvědomili, kam patří a kdo jsou. Jak přiznali hoši sami po závodě, celkové 16. místo nesplnilo jejich očekávání, ale takový je závod. Vyhrát může jen jeden, důležité je nevzdat ho a doběhnout do cíle. Jeden veliký cíl se však mnohým splnil – zúčastnit se světového mistrovství v přespolním běhu.

Sny a krásné cíle se ale většinou neplní jen tak. Chtěla bych tímto poděkovat všem sponzorům, kteří se podíleli na jejich splnění. Bez nich by realizace této výjimečné události nebyla možná.

Zvláštní poděkování dále patří Asociaci školních sportovních klubů, Kraji Vysočina a Novému Městu na Moravě.

 

 

P1010825 2

Český tým chlapců – studentů novoměstského gymnázia

Zleva: Martin Klouda, Jan Pekař, Vojtěch Seifert, Martin Žák, Michal Starý, Evžen Raus

 

 P1010791

Po přistání v Tel Avivu

P1010928

 jednodenní výlet

P1010918 copy

 

 P1010860

burza národů

P1010981

štafeta přátelství

 

Více fotografií najdete na facebookovém profilu gymnázia. 

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje