6. místo na mezinárodní soutěži v německém jazyce

 Motivací pro zapálené a úspěšné studenty německého jazyka je možnost zúčastnit se mezinárodní soutěže v NJ "Deutsch als Fremdsprache" v dolnorakouském hlavním městě St. Pöltenu. Letos naši školu reprezentovala A. Laštovičková ze septimy, která se umístila na skvělém 6. místě z celkového počtu 18 soutěžících. Její postřehy si můžete přečíst dále.

Co byste udělali, kdyby vám váš učitel druhého cizího jazyka po čtyřech letech studia nabídl, abyste se zúčastnili mezinárodní soutěže v dané řeči? Nadšeně souhlasili, nebo s pozvednutým obočím odmítli?

Před pár měsíci jsem takto váhala nad možností vypravit se do rakouského města St. Pölten na konverzační soutěž v němčině pro studenty z České republiky, Slovenska, Slovinska, Maďarska a Ukrajiny. Zvědavost ale nakonec vyhrála, já kývla a 12. března ráno vyrazila v doprovodu pedagoga směr Rakousko.

Hned první den odpoledne jsem měla možnost seznámit se s ostatními účastníky, ať už na programu odpoledním a oficiálním, či na tom večerním a poněkud neformálním. A i přes počáteční strach, že mi má školní němčina zkrátka nebude stačit, jsem se už první večer cítila mnohem pohodověji – hlavně, že si rozumíme! :-)

Následující den ráno nás již čekala prohlídka města se studentkami tamější obchodní akademie (přes tisíc studentů na jednom místě, neuvěřitelné!) a samotná soutěž, která překvapivě proběhla rychle a bezbolestně, a já si tak mohla s ostatními užít odpoledne v sídle zemské vlády, vyhlášení vítězů a večer ve městě. No, a v pátek už jsme si jen navzájem vyměnili kontakty, rozloučili se a vyrazili na cestu domů.

Co mi tedy výlet do St. Pöltenu přinesl? Především vědomí, že ani s nižší úrovní znalosti cizího  jazyka se nemusíte bát mluvit – za mé gramatické chyby mi nikdo hlavu neutrhl. A také nový impuls k pokračování poznávání se s německým jazykem. Zjistila jsem totiž, že jím někdo doopravdy mluví! :) Díky za skvělý zážitek a nebojte se – učit se cizí jazyky má smysl.
 

 

 

 

 

 

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje