Předvánoční Vídeň

10. prosince 2013. 5 hodin ráno a já zaklapuji budík. Moment, cože? 5 ráno?! Rozespale přemýšlím, kde se stala chyba... No jo, vždyť dneska jedu s gymplem do Vídně!

Rozespalost střídá hyperaktivita a já spěchám na místo odjezdu. Zase mezi posledními, vždyť já vím. Když se ale nalodí i ti největší opozdilci, vyrážíme konečně směr Rakousko. Po třech hodinách cesty už všichni pasažéři pilují německé fráze. Při objednávání sachru/punče (bez alkoholu, samozřejmě!) se budou hodit.

Nejdříve nás však čeká prohlídka města. Začínáme Hundertwasserhausem, asi nejbarevnějším a nejnepravidelnějším domem v Rakousku (nebo v celé Evropě?). Následují novorenesanční muzea na náměstí Marie Terezie, Přírodovědné a Uměleckohistorické, dále Císařské divadlo, v němž měly premiéru tři z Mozartových oper, poté radnice a monumentální Chrám svatého Štěpána, mezi Rakušany známý jako Steffl. Zajímavé, velmi... A budeme mít i rozchod? :)

Teď! Zájezd se štěpí a skupiny se vydávají po celém centru Vídně. Obchody, galerie, kavárny... Zvládáme vše, ale s nadcházejícím večerem se už všichni vydávají na vánoční trhy. Za světla kýč, ale když se setmí, uznávají i největší cynikové, že na těch trzích přeci jen něco bude. Od poněkud trapných Santa čepic přes klasické pečené kaštany až po charitativní stánek UNICEF. Je fajn o Vánocích nejen nakupovat, ale zároveň i přispět na dobrou věc.

Po ochutnání Vídně už míříme domů a zítra zase do zpátky do školy. Výlet to byl sice krátký, přesto výživný :)

Krásné Vánoce.

Anna Laštovičková, 7. A

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje