Jan Svatoš: FAKE NEWS (beseda pro veřejnost)

Zveme vás na besedu s režisérem, fotografem, publicistou a cestovatelem Janem E. Svatošem na téma  FAKE NEWS: ZA ZRCADLEM KLAMU, která se uskuteční v pondělí 4. 3. 2024 od 16.00 v aula gymnázia.

svatos

Skutečně do Benátek v době pandemie dopluli delfíni? A sužuje Ameriku invaze nesmrtelného masožravého červa? A proč by se mroži v Evropě měli bavit potápěním lodí?
Máme dobrou a špatnou zprávu: Ta dobrá je, že fake news nejsou ve skutečnosti výmyslem současné doby, ale velmi starým fenoménem. Ta špatná, že boj nimi nelze vyhrát, ale nikdy jej nesmíme vzdát. Už ve starověku se totiž vyprávělo o přízraku jménem Fáma která „rychlostí roste a chůzí nabývá síly, až do výše se zvedá…“ Změnily se jen prostředky, hlásné trouby zůstávají stejné.  
V této diashow se dozvíte, jaké existují druhy fake news, jakou roli v nich hraje lidská přirozenost, strach či sociální sítě nebo limity našeho vnímání. Procvičíte kritické myšlení a dozvíte se, jak poznat, když jste klamáni obrazem. Stále totiž platí, že strach má velké oči…

 

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje