Učíme se hrou?

Rodiče mladších i starších dětí se na nás, zejména vyučující informatiky, často obracejí s dotazy ohledně vhodnosti různých počítačových her pro jejich potomky. V tomto článku jim poradíme, kde mohou získat základní přehled o současném herním trhu.

Videohry, ať už je děti hrají na konzolích, počítačích nebo mobilech, tvoří velký podíl na trávení jejich volného času. To většina rodičů dobře ví, protože své děti mají možnost pozorovat. Co však většina rodičů neví? Jakou hru jejich dítě hraje. Ne, že by se nezajímali, ale málokdy mají možnost hru prozkoumat a zjistit, co vlastně jejich dítěti dává a čím je případně ohrožuje.

Portál JakouHru.cz  vznikl právě proto, aby rodiče měli možnost dozvědět se o hrách, které naplňují volný čas jejich dětí, více. Nabídka her tvoří skutečně nepřebernou džungli, ve které se orientuje málokdo. Mezi hrami jistě najdete takové, v nichž jde jen o počty mrtvol a brutální násilí, ale i takové, které naučí vaše děti důležité dovednosti, a to lépe než kdokoliv jiný. Hry rozvíjejí logické myšlení, vyžadují promýšlet strategii, naučit se týmové spolupráci, osvojit si vedení, plánování, řešení krizových situací, budují kreativní přístup, trénují v komunikaci, učí cizí jazyky a další „soft“ i „hard skills“. A zároveň děti neuvěřitelně baví.

jakouhru 837f2

Nejdůležitějšími položkami hodnocení her jsou oblasti Rozvoj, Rizika a Provedení.

Rozvojem je myšlena schopnost hry naučit hráče, či rozvinout jeho osobnost v desítkách sledovaných kritérií. Součástí je například schopnost spolupráce, komunikace, výuka cizích jazyků, ale také empatie, přírodní vědy, pochopení fenoménů stáří či nezaměstnanosti a řada dalších.

Oblast Rizika shrnuje všechny negativní projevy hry a jejich míru. Jde zejména o násilí, nevhodné vzorce chování, nevhodnou mluvu, ale také například děsivost či konzumerismus.

Hodnocení Provedení shrnuje ryze technické a herní aspekty hry jako jsou grafika, zábavnost či hratelnost.

Na portálu JakouHru.cz jsou hry rozděleny podle platforem (PC, tablety a mobily, ...) i podle doporučovaného věku. Kromě souhrnného hodnocení výše uvedených charakteristik najdete u každé hodnocené hry její detailnější popis i rady, o čem s dítětem mluvit.

Pokud tedy chcete získat základní představu o současných počítačových hrách nebo doporučit vašim dětem hru odpovídající jejich věku, která by vedla k jejich rozvoji, rozhodně portál JakouHru.cz navštivte.

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje