Za všechno můžou melouny! (nejoriginálnější námět v celostátním kole soutěže Young Demosthenes)

Výše uvedená hláška je pointou řečnického vystoupení Jaromíra Chroustovského (kvarta), který se v celostátním kole řečnické soutěže umístil ve své kategorii na 3. místě a rovněž získal ocenění za nejoriginálnější námět soutěže vůbec.

Jeho cimrmanovská mystifikace na téma českých dějin zapůsobila na porotu i posluchače natolik, že  hláška o melounech bezpochyby zlidoví. Na téma úspěchu a víry v něj a sebe hovořila také Veronika Malá, dnes již absolventka gymnázia. I ona si odnáší zážitek a zkušenost, které ji obohatily.

 

Celostátní kolo soutěže se konalo v inspirujícím prostředí starodávného sálu v opatství Emauzy, účastnili se ho reprezentanti všech krajů ve 4 věkových kategoriích a porotu tvořili odborníci z oboru komunikačních dovedností a zástupci firem, které  podporují soutěž samotnou i následující možné vzdělávání. 

Programem provázel slovem moderátor Alexej Hemala.

 

 

Zakladatelka soutěže a předsedkyně poroty p. Jana Adámková obdržela od účastníků velké poděkování právě za to, že již sedmým rokem prostřednictvím soutěže umožňuje odborný růt v oblasti komunikačních dovedností .

Jak prožívali toto setkání naši studenti? Zde jsou jejich postřehy:

„Úspěch není cíl, ale cesta.“  Zag Ziglar

Přesně takto by se dala charakterizovat moje zkušenost s účastí v mezinárodní řečnické soutěži Mladý Démosthénes. Šla jsem do této soutěže s tím, abych zdokonalila své řečnické schopnosti a to, že jsem měla tu čest obsadit 1. místo v krajském kole, byla pro mě třešničkou na dortu.

Díky této výhře jsem měla možnost zúčastnit se víkendového soustředění se čtyřmi lektory moderátorské školy D3 včetně známé moderátorky a autorky projektu Mladý Demosthenes Jany Adámkové, kterou všichni zajisté znají z televizních obrazovek. Na tomto soustředění jsme se naučili pracovat s dechem a trémou, zdokonalili jsme si své jazykové a řečnické dovednosti a v neposlední řadě jsme utvořili skvělý kolektiv a navázali nová přátelství.

V době, kdy se většina mých spolužáků o „svaťáku“ připravovala na maturitní zkoušku, vydala jsem se spolu s paní prof. Evou Řádkovou a Jaromírem Chroustovským, spolužákem z nižšího ročníku a také jedním z celostátních vítězů ve své kategorii, na celostátní kolo do Prahy. Atmosféra byla nepopsatelná. Vše se odehrávalo v klášterních prostorách Emauzy. Každý kraj zde měl své zástupce ze všech čtyř kategorií. Už jenom díky atmosféře celostátního kola stálo za to přihlásit se do této soutěže. Když člověk stojí na pódiu, v ruce drží mikrofon a všichni ho poslouchají, je to naprosto nezapomenutelný pocit, z kterého mě mrazí ještě teď. Největší radost z celostátního kola mi však udělalo to, že jsem viděla spokojený výraz paní Adámkové, když viděla a slyšela mé zlepšení od soustředění na Čeřínku. Každému tuto příležitost zúčastnit se dalšího kola vřele doporučuji. Opravdu to stojí za to!

 

                                                                                              Veronika Malá, 4.B

 

 

Mladý Démosthénes. Ano to je název soutěže, do které jsem se tento školní rok přihlásil. A jak to dopadlo? No... musím uznat, že se mi to vymklo z rukou. Soutěže jsem se účastnil už minulý i předminulý rok a vždy jsem to bral tak, že se trochu zdržím ve škole a sdělím ostatním svůj názor na určitou problematiku.

 Tento rok jsem ale svoji účast pojal nekonvenčně a téma, na které jsem mluvil, byla jednoduše "blbost". Ovšem tato "blbost" přinesla své ovoce. Nikdy jsem netušil, že melouny a historie mohou oslovit porotu na naší škole, natož pak porotu v kole celostátním.

V čem je Démosthénes užitečný nebo co mi na této soutěži imponuje? Je to výzva! Překonat sám sebe a promluvit v sále s dobrými několika desítkami, možná stovkou lidí o tom, jak melouny zkazily Čechům osud i historii. Nutno také ocenit praktičnost soutěže. Představte si, že ve svém budoucím zaměstnání budete muset promluvit před publikem. Myslím, že praxe je nejlepší trénink, a proto jsem to zkusil.

 

                                                                       Jaromír Chroustovský, kvarta

 

 

Videozáznamy řečnických vystoupení můžete zhlédnout zde.

 

 

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje