Ocenění z Bruselu

Ve čtvrtek 16. dubna převzala v Bruselu Simona Nevrklová, studentka sexty, ocenění za vítězství v překladatelské soutěži Jevenes Translatores. Stala se tak jednou z 28 vítězů národních kol této prestižní soutěže. Své dojmy z cest, pobytu v Bruselu a přebírání ocenění popisuje Simona takto:

Ocenění z Bruselu

Cesta do Bruselu mi byla odměnou za vítězství v překladatelské soutěži Juvenes Translatores. Na našem výletu 15. - 18. dubna nás provázelo na Belgii až nezvykle slunné a teplé počasí. Z Nového Města jsme vyjížděli ve středu brzy ráno směr Praha. Z letiště Václava Havla jsme poté, s přestupem ve Frankfurtu, doletěli až do Bruselu. Na tamním letišti na nás čekal řidič, který nás zavezl do hotelu. Po ubytování na hotelu následoval přípitek na uvítanou a seznámení s vítězi z ostatních zemí EU.      

simcfb 8fcec

Ve čtvrtek bylo hlavní událostí dne předávání cen vítězům v sídle Evropské komise, kde se po skončení ceremoniálu konal i oběd, na který nás pozval ředitel Generálního ředitelství pro překlady Evropské komise, pan Rytis Martikonis. Před večeří jsme měli pár hodin volného času, takže jsme se vydali projít se po městě a prohlédnout si nějaké památky a dominanty města, například náměstí Grand Place, Čurajícího chlapečka (Manneken Pis), Katedrálu svatého Michaela archanděla a svaté Guduly, Bruselský park nebo Královský palác. 

Protože měli v pátek vítězové a doprovod volné dopoledne, navštívily jsme nejlepší bruselský pouliční trh (Vieux Marché) a nakoupily nějaké suvenýry. Odpoledne jsme strávili na Generálním ředitelství pro překlady EU, kde nám paní Čapková, která pro EU pracuje jako překladatelka, ukázala, jak práce překladatele vlastně funguje a nechala mě si i část textu zkušebně přeložit. Poté nás čekala večeře a dost emotivní loučení s vítězi, kteří se vraceli domů už v pátek večer. V sobotu ráno jsme si sbalili kufry, rozloučili se s posledními zůstávajícími a autobus nás dovezl na letiště, odkud jsme doletěli domů.

Na závěr bych ráda shrnula, že celý výlet byl pro mě ohromnou nezapomenutelnou zkušeností, protože jsem poznala několik skvělých lidí a měla jsem možnost nahlédnout „pod pokličku“ překladatelské profese. Také bych chtěla poděkovat profesorům, kteří naši školu do soutěže zapojili, a vzkázat budoucím soutěžícím, že je opravdu o co stát.

Simonafb4 7f49f

Simoně ještě jednou blahopřejeme a doufáme, že podobné úspěchy čekají v Bruselu i na další naše studenty.

Záznam ze slavnostního ceremoniálu je možno zhlédnout zde: https://scic.ec.europa.eu/streaming/index.php?es=2&sessionno=58d2d622ed4026cae2e56dffc5818a11

Více fotografií z předávání ocenění je dostupných zde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152890154154010.1073741834.283231899009&type=1

Kontakt

Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě

Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja

zrizovatel 236x62

fondvysociny 240x80

Informace v cizím jazyce

DE | EN | FR | RU

Kdo nás podporuje