[25.08.] S GPS po Vysočině
[29.11.] Turistické zajímavosti
[27.11.] Zemědělství
[27.11.] Služby
[27.11.] Doprava a služby Vysočiny na mapách a GIS portálech
Stejně jako celá Česká republika se i Vysočina potýkala v průběhu 90. let 20. století s výrazným poklesem počtu narozených dětí. V současné době je poklesem počtu žáků nejvíce ovlivněno základní školství a úbytek žáků se začíná citelně projevovat i na středních školách. V roce 2012 bude deficit počtu žáků ve věku 15 let ve srovnání s rokem 2005 představovat více než 30 %.
Během posledního desetiletí poklesl počet základních škol (šlo zejména o malotřídní školy) a snížil se i počet pedagogických pracovníků. Brzy se však pokles počtu škol dotkne i středního školství. Již dnes se obtížně naplňují některé učňovské obory. Naopak v mateřských školách dochází již k nárůstu počtu dětí a zejména okrsní města se potýkají s jejich nedostatečnou kapacitou.
V Kraji Vysočina působí téměř 280 základních škol, z toho 56 % jsou devítileté základní školy, zbytek tvoří malotřídní školy s jedním až pěti ročníky.
Nabídka středoškolského vzdělání je koncentrována do okresních měst. Zdejší střední školy navštěvují asi 2/3 celkového počtu středoškoláků kraje. Na Vysočině je více než 70 středních škol, z toho 18 gymnázií, 40 středních odborných škol a 28 středních odborných učilišť.
V kraji Vysočina sídlí dvě vysoké školy s bakalářským studijním programem - Západomoravská vysoká škola v Třebíči (mapa, více) a Vysoká škola polytechnická v Jihlavě (mapa, více).
Ve srovnání s Českem se Vysočina vyznačuje podprůměrným podílem vysokoškoláků a středoškoláků s maturitou. Naopak podíl obyvatel se základním vzděláním, vyučených a se středním odborným vzděláním je vyšší než celostátní průměr.
Základem zdravotní péče na Vysočině je pět nemocnic zřizovaných krajem Vysočina, v Havlíčkově Brodě (mapa, více), Jihlavě (mapa, více), Novém Městě na Moravě (mapa, více), Pelhřimově (mapa, více) a Třebíči (mapa, více) a jedna soukromá nemocnice v Mostištích (mapa, více). Dále je v kraji několik specializovaných léčeben (např. psychiatrické léčebny, léčebny tuberkulózy a respiračních onemocnění).
Zdravotní stav obyvatel Kraje Vysočina je v rámci Česka mírně nadprůměrný, střední délka života mužů i žen je nad celostátním průměrem.
Počátkem 90. let 20. století došlo k prudkému nárůstu malých obchodů a tržišť. Také na Vysočinu přišly zahraniční obchodní řetězce, které nejprve skoupily již existující obchody. V posledních letech dochází k výstavbě obchodně společenských center (např. v Jihlavě). Většina nových supermarketů a hypermarketů vznikla nově na okrajích měst na zelené louce.
Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě
Všechny publikované materiály jsou určeny pouze ke studijním účelům.
Jakákoli forma veřejného šíření bez předchozího svolení autora není povolena.
Přístupů: . [více]
Grafický návrh a realizace: TFSoft
Powered by TF-Wmake 1.5.9, © TFSoft 2007
Processing took 0.051 seconds.