[25.08.] S GPS po Vysočině
[29.11.] Turistické zajímavosti
[27.11.] Zemědělství
[27.11.] Služby
[27.11.] Doprava a služby Vysočiny na mapách a GIS portálech
Po skončení druhé světové války došlo na Vysočině k mohutnému rozvoji průmyslu, především strojírenství. Průmyslové závody byly budovány i v oblastech, které předtím průmysl neměly, např. ve Žďáru nad Sázavou byl vybudován velký strojírenský závod ŽĎAS (mapa, více).
Další významné změny v průmyslu nastaly po roce 1989. Některé průmyslové závody byly zprivatizovány nebo vráceny v restituci původním vlastníkům. V mnoha závodech se snížil počet pracovníků, některé byly dokonce uzavřeny (např. výroba obuvi v Třebíči).
Současné struktuře zpracovatelského průmyslu na Vysočině dominuje automobilové strojírenství, kde je zaměstnáno nejvíce pracovníků. Dalšími významnými odvětvími jsou kovozpracující, elektrotechnický a potravinářský průmysl. V kraji je asi 40 průmyslových zón, nejvíce jich vzniklo v okolí dálnice D1. Především zahraniční firmy zde vybudovaly nové průmyslové závody.
Největším zaměstnavatelem v kraji Vysočina je strojírenská firma BOSCH DIESEL (mapa, více) se sídlem v Jihlavě, jejímž hlavním výrobním programem jsou čerpadla pro dieselové motory. Zaměstnává asi 6 000 pracovníků.
Druhým největším podnikem kraje Vysočina jsou Žďárské strojírny a slévárny ŽĎAS (mapa, více). Podnik se zaměřuje především na slévárenskou výrobu a zpracování kovů.
Významným producentem automobilových součástek je jihlavská firma Motorpal (vstřikovací zařízení do dieselových motorů) a Automotive Lightning (výroba osvětlovacích zařízení do automobilů) (mapa, více). Výrobou automobilových součástek se zabývá řada dalších průmyslových závodů Kraje Vysočina, např. Futuba Czech v Havlíčkově Brodě, Valeo Compressor Europe v Pelhřimově nebo Cooper-Standard Automotive ČR ve Žďáru nad Sázavou. V Třebíči má sídlo společnost TEDOM, která produkuje např. autobusy a motory na zemní plyn.
V Pelhřimově sídlí výrobce zemědělské techniky, firma AGROSTROJ (mapa, více).
Největším útlumem prošel textilní, oděvní a kožedělný průmysl. V těchto odvětvích došlo k největšímu poklesu počtu zaměstnanců a některé závody ukončily svůj provoz. Největší oděvní firmou je společnost PLEAS (mapa, více) se sídlem v Havlíčkově Brodě a pobočkami v dalších městech Vysočiny. Stagnací prochází také sklářský průmysl.
Potravinářskému průmyslu dominuje zpracování masa a mléka. Největším potravinářským podnikem Vysočiny je masokombinát Kostelecké uzeniny v Kostelci u Jihlavy (mapa, více). Celorepublikový význam má také sýrárna v Želetavě (zdejší zrací sklepy jsou největší ve střední Evropě) a mlékárna v Přibyslavi (pribináčky).
Mezi nejvíce zisková odvětví průmyslu na Vysočině patří dřevozpracující průmysl. Firma Kronospan (mapa, více) je největší výrobce dřevotřískových desek v Česku, je však také největším znečišťovatelem ovzduší v Jihlavě.
Ekonomická výkonnost kraje zaostává za celorepublikovým průměrem. Jeho podíl na hrubém domácím produktu České republiky se v posledních letech pohybuje kolem 4 %. V roce 2009 činil hrubý domácí produktu na 1 obyvatele kraj 78 % průměru České republiky.
Kraj Vysočina společně s Jihomoravským krajem tvoří region soudržnosti NUTS 2 Jihovýchod. Výše HDP na jednoho obyvatele v regionu NUTS 2 Jihovýchod dosahuje 65 % průměru Evropské unie. Proto je tento region v rámci Evropské unie řazen mezi hospodářsky slabé a může čerpat nejvyšší podporu ze strukturálních fondů EU.
Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě
Všechny publikované materiály jsou určeny pouze ke studijním účelům.
Jakákoli forma veřejného šíření bez předchozího svolení autora není povolena.
Přístupů: . [více]
Grafický návrh a realizace: TFSoft
Powered by TF-Wmake 1.5.9, © TFSoft 2007
Processing took 0.045 seconds.