[25.08.] S GPS po Vysočině
[29.11.] Turistické zajímavosti
[27.11.] Zemědělství
[27.11.] Služby
[27.11.] Doprava a služby Vysočiny na mapách a GIS portálech
V minulosti pokrývaly většinu území Vysočiny bukové a jedlobukové lesy. Jejich zbytky se dochovaly pouze v několika lokalitách, např. Jihlavských a Žďárských vrchů (prales Žákova hora). V současnosti pokrývají lesy 30 % území Vysočiny. Původní listnaté a smíšené lesy byly v průběhu 19. století nahrazeny rychle rostoucími jehličnany, které dnes tvoří 89 % lesů. Z dřevin dominuje smrk (75 % plochy lesů), následuje borovice a modřín. Z listnatých dřevin se v kraji nejčastěji vyskytují bukové porosty.
Na odlesněných půdách se stálým zamokřením a vysokou hladinou spodní vody vznikly rašelinné a slatinné louky. V průběhu 70. a 80. let 20. století byla většina vlhkých luk rekultivována na ornou půdu, pouze na vybraných lokalitách byla vyhlášena chráněná území. Pokud se tyto zamokřené louky neobhospodařují, zarůstají různými druhy křovin. Proto ochránci přírody většinu těchto lokalit pravidelně ručně kosí.
K nejvzácnějším biotopům patří zamokřené oblasti tvořené mocnými vrstvami rašeliníku, např. v okolí Velkého Dářka ve Žďárských vrších. Typickými druhy jsou zde rosnatka, suchopýr, borůvka, brusnice a borovice blatka.
Významnou součástí krajiny Vysočiny je biotop rybníků. Většina z nich se využívá k chovu ryb, zejména kapra, lína, štiky a candáta. Břehy rybníků nejčastěji lemují vrby, olše, rákos nebo orobinec.
Člověkem nejvíce ovlivněnou částí krajiny jsou louky, pastviny, orná půda a lidská sídla. Tyto lokality se vyznačují menší druhovou rozmanitostí a vyšším počtem nepůvodních druhů.
Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě
Všechny publikované materiály jsou určeny pouze ke studijním účelům.
Jakákoli forma veřejného šíření bez předchozího svolení autora není povolena.
Přístupů: . [více]
Grafický návrh a realizace: TFSoft
Powered by TF-Wmake 1.5.9, © TFSoft 2007
Processing took 0.045 seconds.