Poznejme Vysočinu nástroji GIS

Rekreace a cestovní ruch v kraji Vysočina

Rekreace Památky UNESCO Historické památky Turistické zajímavosti

Na Vysočině jako v jediném kraji Česka najdeme tři lokality zapsané do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO - v Telči, Žďáru nad Sázavou a Třebíči.

Zelená horaKostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Zelená hora se nachází v severní části Žďáru nad Sázavou. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (mapa, virtuální prohlídka, více) postavil architekt Jan Blažej Santini na počátku 18. století ve stylu barokní gotiky. Kostel je vybudován na půdorysu pěticípé hvězdy, má pět vchodů a uvnitř kostela je pět oltářů. Číslo pět bylo zvoleno podle svatojánské legendy, která hovoří o pěti hvězdách, které se objevily nad tělem umučeného Jana Nepomuckého, když bylo jeho tělo shozeno z Karlova mostu do Vltavy. V roce 1994 byl kostel zapsán na seznam kulturních památek UNESCO.

Bazilika sv. Prokopa a židovské ghetto v Třebíči

Třebíč se nachází v Jevišovické pahorkatině na obou březích řeky Jihlavy. V Třebíči se židé začali usazovat již počátkem středověku. Vybudovali zde rozsáhlou židovskou čtvrť, jejíž velká část zůstala zachována do současnosti. Židovská čtvrť (mapa, virtuální prohlídka, více) společně s židovským hřbitovem (mapa, více) a románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa (mapa, virtuální prohlídka, více) v areálu zámku jsou od roku 2003 zapsány na seznamu kulturních památek UNESCO. Třebíčská židovská čtvrť se hřbitovem je jedinou židovskou památkou seznamu UNESCO mimo hranice Izraele.

Historické jádro Telče

Telč se nachází v Křižanovské vrchovině jihozápadně od Jihlavy. Město Telč je známé trojúhelníkovým náměstím lemovaným měšťanskými domy s renesančními štíty a podloubími a ukončeným renesančním zámkem (mapa, více). Střed telčského náměstí zdobí mariánský sloup a dvě kašny. Zámek vyniká jedinečnými interiéry (rozsáhlý kazetový strop, sbírky brnění, trofejí, keramiky), za zámkem se rozkládá zahrada a park s cizokrajnými dřevinami. Od roku 1992 je historické centrum města se zámkem zapsáno na seznam kulturních památek UNESCO.

Víte, že...

Jan Blažej Santini-Aichel se narodil roku 1677 v rodině zedníků a kameníků pocházejících z Itálie. Vyrůstal v době stavby pražského chrámu sv. Víta a jeho děd se podílel na výstavbě středního traktu Pražského hradu. Jan byl postižen vrozenou tělesnou vadou a nemohl se vyučit tradičnímu rodinnému řemeslu. Rozhodl se pro studium malířství a při svých cestách po Itálii se seznámil s nejvýznamnějšími barokními památkami.

Po svém návratu se v pouhých dvaceti letech stal samostatným architektem a brzy se mu podařilo získat významné zakázky. Ačkoli zemřel již ve věku 47 let, stihl za svůj život realizovat přes sto staveb, z nichž některé patří mezi naše unikátní architektonické a historické památky, např. poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, zámek Karlova Koruna nebo chrám Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory.

buk
přečteno: 12825x

zobrazit rozvržení pro tisk 

 

Přístupů:  . [více]

Grafický návrh a realizace: TFSoft
Powered by TF-Wmake 1.5.9, © TFSoft 2007
Processing took 0.045 seconds.