[25.08.] S GPS po Vysočině
[29.11.] Turistické zajímavosti
[27.11.] Zemědělství
[27.11.] Služby
[27.11.] Doprava a služby Vysočiny na mapách a GIS portálech
Reliéf Vysočiny je charakteristický plochými hřbety a úvalovitými údolími. Průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 500 m n. m. Oblast kraje Vysočina patří do geomorfologické provincie Česká vysočina a subprovincie Česko-moravské.
Křižanovská vrchovina zaujímá největší část Vysočiny. Vytváří oblouk, který začíná na jihu, táhne se přes střed a končí na východě kraje. Nejvyšším vrcholem je Harusův kopec (mapa) s výškou 741 m n. m. Pro Křižanovskou vrchovinu je charakteristický mírně zvlněný reliéf a rozsáhlé plošiny s hluboce zaříznutými údolími některých řek, například Oslavy a Jihlavy.
Javořická vrchovina zasahuje na území Vysočiny jen malou částí - Jihlavskými vrchy. Zde se nachází nejvyšší bod kraje Vysočina, Javořice (mapa), s nadmořskou výškou 837 m. Vrchol je ukryt v jehličnatých lesích, a proto neposkytuje žádný výhled do okolní krajiny. Nepřehlédnutelná je však zdejší vysoká televizní věž.
Západní část Vysočiny vyplňuje Křemešnická vrchovina. Její nejvyšší bod Křemešník (mapa) dosahuje výšky 765 m n. m. V severozápadní části kraje najdeme Hornosázavskou pahorkatinu a na sever Vysočiny zasahují velmi malou částí Železné hory.
Hornosvratecká vrchovina v severovýchodní části kraje se vyznačuje, zejména v údolí řeky Svratky, velmi členitým reliéfem s hlubokými údolími. Severní část Hornosvratecké vrchoviny zaujímají Žďárské vrchy. Najdeme zde mnoho rulových skalních útvarů modelovaných mrazovým zvětráváním, nejvyšším je vrchol Devět skal (mapa) s nadmořskou výškou 836 m.
Jihovýchod kraje vyplňuje Jevišovická pahorkatina. Mírně zvlněný reliéf je proříznut hlubokými údolími řek Jihlavy, Oslavy a Rokytné. Místo, kde řeka Jihlava opouští území kraje (239 m n. m.), je nejníže položeným bodem v kraji Vysočina.
Výše uvedené geomorfologické celky tvoří dohromady oblast Českomoravské vrchoviny.
Geografové vypočítali, že na území Kraje Vysočina u obce Číhošť leží geografický střed České republiky.
Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě
Všechny publikované materiály jsou určeny pouze ke studijním účelům.
Jakákoli forma veřejného šíření bez předchozího svolení autora není povolena.
Přístupů: . [více]
Grafický návrh a realizace: TFSoft
Powered by TF-Wmake 1.5.9, © TFSoft 2007
Processing took 0.045 seconds.